MEB'den 3. ve 4. Sınıflara Özel Kitap: TOPAÇ

Millî Eğitim Bakanlığı, ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin Türkçe dil becerilerini geliştirmek amacıyla eğlenceli bir e-Kitap hazırladı. 7'den 70'e herkesin sevdiği oyuncak "TOPAÇ"ın adını taşıyan kitap, öğrencilerin Türkçe öğrenirken "dinleme, okuma, konuşma ve yazma"dan oluşan dört temel dil becerisinde daha başarılı olmalarını sağlamak için alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlandı.

"Topaç"ın içeriğinde hikaye edici, bilgilendirici ve şiir gibi farklı türlerde 10 metin bulunuyor. Metin sonunda yer alan sorular, çocukları alışılmış olay sırasına göre sorulan sorulardan farklı olarak 5 basamaklı düşünmeye teşvik ediyor. Bu yolla öğrencilerin "okuduğunu basit olarak anlama, yeniden organize etme, çıkarımlar ve değerlendirme yapma, memnuniyetini anlatma" gibi üst düzey becerilerini geliştirmek hedefleniyor. Bu kapsamda tüm sorular öğrencilerin sıkılmadan cevaplayacağı şekilde oluşturuldu.

Kitapta yabancı dil öğretiminde sıklıkla kullanılan görev temelli yaklaşım, ana dil öğretimine de uygulandı.

"TOPAÇ"ta, öğrencilerin Türkçeyi kurallarına ve anlam derinliğine uygun şekilde kullanması için "Yazarlığa Giriş" adı altında bir bölüm de bulunuyor.

Öğrencilerin metinleri okuduktan sonra "afiş, pankart çalışması, drama" gibi etkinliklerle kendi düşüncelerini çok daha rahat ifade etmelerine olanak tanınıyor. Hikayeyi kendi gözünden yeniden düzenlemek ve haber metni yazmak gibi farklı metinler tasarlamak da eğlenceli etkinlikler arasında yer alıyor.

Bakan Selçuk: "Çocuklarımızın ana dillerindeki yeterliklerini en üst düzeylere taşımayı hem öğrencilerimiz hem Türkçemiz için çok önemli buluyoruz."

İŞLENEN METİNLER

  1. Bavulumdaki Kırık Fincan (Hikâye Edici Metin)
  2. Çok Yaramaz Kedi (Hikâye Edici Metin)
  3. Bende Astım Var (Hikâye Edici Metin)
  4. Marmara Türküsü (Şiir)
  5. Atatürk ve Nine Hikâyesi (Hikâye Edici Metin)
  6. Mercimek Çorbası (Bilgilendirici Metin)
  7. Kuşların Göçü (Bilgilendirici Metin)
  8. İşin Püf Noktası (Hikâye Edici Metin)
  9. Neşet Ertaş (Bilgilendirici Metin)
  10. Elleri Kınalı Çocuk (Bilgilendirici Metin)

Topaç kitabını indirmek için tıklayınız.

iOkul Editör

iOkul Editör